Gāzes tirgu atvērs pēc trim gadiem

Trīs gadus pēc elektrības tirgus pilnīgas atvēršanas, kas mājsaimniecībām nozīmē krietni dārgāku elektrību, Latvija gatavojas atvērt arī gāzes tirgu.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija vakar atbalstīja grozījumus Enerģētikas likuma otrajam lasījumam, paredzot gāzes tirgus atvēršanu līdz 2017. gada aprīlim.

Pašlaik Latvijas dabasgāzes tirgū darbojas tikai Latvijas gāze (LG), kas nodrošina dabasgāzes iepirkšanu, uzglabāšanu, pārvadi, sadali un tirdzniecību. Latvijas dabasgāzes apgādes sistēma nav savienota ar citu ES dalībvalstu, izņemot Lietuvu un Igauniju, sistēmām, un Latvijai ir tikai viens dabasgāzes piegādātājs – Krievija. Lai mainītu šo situāciju un nodrošinātu trešo pušu piekļuves tiesības Latvijas gāzes sistēmai, Saeimā patlaban tiek spriests par iespējamiem Enerģētikas likuma grozījumiem.

Saskaņā ar Saeimas komisijas atbalstīto likumprojekta redakciju gāzes tirgus atvēršana notiks pakāpeniski – no 2014. gada 4. aprīļa līdz 2017. gada 3. aprīlim. Līdz ar to LG sadalīšanai jānotiek ne vēlāk par šo datumu. Komisijas deputāti gan pieļāva, ka teorētiski LG sadalīšana varētu notikt arī agrāk. Tas būtu iespējams, ja Latvijas dabasgāzes sistēma tiktu tieši savienota ar kādas ES dalībvalsts starpsavienoto dabasgāzes sistēmu (izņemot Igauniju, Lietuvu un Somiju) vai arī tad, ja dominējošā piegādātāja daļa kopējā patēriņa nodrošināšanā būs mazāka par 75%. Taču jau sēdes laikā gan LG, gan Ekonomikas ministrijas pārstāvji pauda, ka, visticamāk, tas tuvāko trīs gadu laikā nenotiks, līdz ar to arī LG ātrāka sadalīšana ir diezgan nereāla.

Komisijas vadītājs Jānis Ozoliņš pēc sēdes gan sacīja, ka uzņēmuma sadalīšanas nosacījumi tiks precizēti uz trešo lasījumu, lai izvairītos no tiesvedības riska, pārkāpjot privatizācijas līgumu.
Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress