OCTA Polise – Kā izvēlēties OCTA apdrošināšanu?Tas, ka transportlīdzeklim nepieciešama OCTA apdrošināšanas polise, ir skaidrs, tāpat kā tas, ka drošība ir tikai daļējs iemesls. Otra – tikpat nozīmīgā puse, kāpēc ikvienam transportlīdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē nepieciešama sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise ir tāpēc, ka tā nosaka likums. Uzsvars šeit ir uz obligātā apdrošināšana.

OCTA apdrošināšanas polise kompensē zaudējumus, ko transportlīdzekļa vadītājs, izraisītajā ceļu satiksmes negadījumā, ir nodarījis trešās personas mantai vai veselībai. OCTA apdrošināšana pasargā gan pašu transportlīdzekļa vadītāju no problēmām un liekiem, neparedzētiem izdevumiem, gan pasargā apkārtējos un citus ceļu satiksmes dalībniekus – notiekot ceļu satiksmes negadījumam, obligātā apdrošināšanas polise rūpēsies par to, lai tiktu segti zaudējumi cietušajiem. OCTA apdrošināšanas atlīdzību var saņemt ikviens ceļu satiksmes negadījumā cietušais, ja viņš nav atzīts par vainīgu ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanā. Tas var būt gan cietušā transportlīdzekļa pasažieris, vadītājs vai īpašnieks. OCTA atlīdzina cietušajam ne tikai automašīnai radītos bojājumus un tās evakuāciju no nelaimes gadījuma vietas, bet arīdzan izmaksā personai nodarītos zaudējumus – par kaitējumus, kas nodarīts veselībai, ārstēšanās izmaksas un rehabilitācijas izdevumus. OCTA kompensē arī morālo kaitējumu, kas nodarīts avārijas laikā, vai kompensē negadījumā zaudētu īpašumu – ja negadījuma laikā cietis telefons vai dators. Tāpat var pieteikt arī kompensāciju darbspējas zuduma gadījumā, kas radies negadījuma rezultātā un OCTA atlīdzina darbnespējas dēļa radušos zaudējumus – nesaņemtos ienākumus. Tiek paredzēta arī kompensācija par apgādnieka nāvi, un kompensēti apbedīšanas izdevumi.

Ņemot vērā, ka ikviena apdrošināšanas kompānija Latvijā piedāvā OCTA apdrošināšanu, izvēles iespējas – vismaz kompāniju starpā – ir plašas. OCTA, lielākoties, būs viena un tā pati, ar vieniem un tiem pašiem nosacījumiem, iespējamas vien nelielas atšķirības. Autovadītāji apdrošinātāju, pie kura iegādāties OCTA apdrošināšanas polisi, izvēlas pēc dažādiem kritērijiem – atpazīstamība, uzticamība, cena, piedāvājuma atšķirība, citu (draugu, radinieku) ieteikumi. Bieži vien, izvēloties vienu apdrošinātāju, pie tā arī paliekam, ja piedāvātais pakalpojums apmierina.

Bet, ja par dažiem mainīgajiem faktoriem, kas var ietekmēt OCTAS izvēli. OCTA apdrošināšanas polises cenas apmērs ir atkarīgs no tā, kādus kritērijus izvirza viens vai otrs apdrošinātājs – skatoties pēc transportlīdzekļa vecuma, veida, izmantošanas mērķiem, īpašnieka apdrošināšanas vēstures un citiem riska faktoriem. Nereti tiek ņemta vērā arī transportlīdzekļa Bonus Malus klase – jo augstāka Bonus Malus klase, kas nozīmēs, ka autovadītājs nav biežs ceļu satiksmes negadījumu izraisītājs, jo zemāka būs OCTA polises cena. Visi šie un, iespējams – atkarībā no apdrošināšanas kompānijas, vēl citi kritēriji ir pamatā tam, kā veidojas apdrošināšanas polises cena. Vēl aktuāla OCTAS izvelē ir arī tās darbības teritorija. Iegādājoties OCTA transportlīdzeklim Latvijā, ar šo transportlīdzekli var droši doties braucienā uz jebkuru Eiropas Ekonomikas zonas valsti, esot drošam par sava auto civiltiesisko apdrošināšanu, jo OCTA darbojas arī šajās valstīs. Un Latvijā nav nepieciešams līdzi vadāt uzrādāmu OCTA polisi, savukārt dodoties uz ārvalstīm ar auto noteikti jāņem līdzi OCTA polise uzrādāmā formātā.

Tāpat der atcerēties, ka, braucot Latvijas teritorijā, OCTA apdrošināšana jāatjauno laicīgi. Tā kā polisi iespējams iegādāties uz termiņu 3,6,9 vai 12 mēneši (ilgākā laika termiņā, izdevīgāk), vienmēr jāatceras polises darbības beigu datums, vai arī jālūdz savam apdrošinātājam par to laicīgi atgādināt, kas arī ir pazīstama prakse. Par braukšanu ar transportlīdzekli bez OCTA polises tā vadītāju sagaida naudas sods, kā arī divi piešķirtie soda punkti. Gadījumā, ja izraisīts ceļu satiksmes negadījums ar auto, kuram nav OCTA polises un šī transportlīdzekļa vadītājs atzīts par vainīgo negadījuma izraisīšanā – visi zaudējumi, kas nodarīti trešās personas mantai vai veselībai (cietušajam), jāsedz no savas kabatas.

Vairāk informācijas: http://www.compensa.lv/content_lv/octa.html

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress