Šogad nav veicies nevienai lauksaimniecības nozareiLai gan šis gads lauksaimniecības nozarē dažādu apstākļu dēļ bijis sarežģīts, nākamais, 2017.gada nozarei varētu izvērsties veiksmīgāks, pateicoties vairākām šā gada iestrādēm, šodien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē atzina zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

"Šis bija sarežģīts gads un nevar izdalīt nevienu nozari, kurai būtu īpaši veicies - ne augkopību, ne lopkopību. Tomēr kopā ar nevalstiskajām organizācijām esam panākuši progresu, piemēram, ēnu apkarošanā tirgos. Labi panākumi arī zaļajā iepirkumā, parakstīts līgums ar Aizsardzības ministriju par pārtikas piegādēm. Tā kā karavīru pie mums būs aizvien vairāk, esam ieinteresēti, lai viņi ēd vietējo pārtiku," sacīja Dūklavs.

Viņš arī atzina, ka šogad nav izdevies tikt galā ar vienu no lielākajām pēdējo gadu problēmām - Āfrikas cūku mēri, kurš, par spīti visiem centieniem un vairāku miljonu eiro ieguldījumiem, virzās uz Kurzemes pusi.

"Cūku mēris diemžēl nav apslāpēts un lēnām virzās uz Kurzemi, lai gan mednieki veikuši lielu darbu mežacūku izšaušanā. Šogad mēra apkarošanā izdoti jau 2,6 miljoni eiro, tā ir liela summa, bet diemžēl galā nevaram tikt," atzina Dūklavs.

Kā vēl vienu nozares problēmu ministrs definēja notiekošo piena tirgū, kur, strauji augot iepirkuma cenām, zemnieki lauž līgumus ar vietējo pārstrādi un pārdod pienu ārvalstu uzpircējiem.

"Tas, ka iepirkuma cena dažu mēnešu laikā augusi par 30%, nav vietējo pārstrādātāju nopelns, bet gan sekas Eiropas un pasaules tirgos notiekošajam. Tajā, ka piens tiek izvests, neredzu nekādu ļaunumu, jo piena ražotājiem vajag izdzīvot, bet nozarei - lēnām atveseļoties. Savukārt pārstrādei tas liek padomāt par kooperāciju, jo pa vienam turpmāk būs pagrūti," norādīja Dūklavs.

Uz nepieciešamību piemēroties mainīgā tirgus prasībām tika norādīts ar cūkgaļas ražotājiem.

"Arī cūkgaļas ražotājiem jāpadomā, kā noturēties tirgū. Ja lielie veikali saka, ka viņiem vajag ne jau visu liemeni, bet tikai, piemēram, karbonādi, tad jādomā, kā šo iespēju sagādāt. Vietējā piena produkcija ir jau ap 80% no sortimenta, tā ka, ja attiecīgs piedāvājums no cūkgaļas ražotājiem būs, veikali ņems pretī," sacīja ministrs.

Tāpat viņš atzina, ka nākamā gada izaicinājumi būs sarunas par godīgākiem Eiropas Savienības tiešmaksājumiem Latvijas zemniekiem kopējās lauksaimniecības politikas kontekstā, jautājumi saistībā ar biogāzes ražošanu fermās, atbalsta palielināšanas iespējas bioloģiskajiem zemniekiem.

"Kopumā tomēr šogad ir veiktas daudzas iestrādes nākotnei un domāju, ka nekas slikts lauksaimniekiem nākamajā gadā nevarētu draudēt," rezumēja ministrs.

Kā ziņots, šodien notika LOSP šā gada pēdējā ikmēneša sanāksme, kurā tika izvērtēti aizejošā gada notikumi nozarē.
LOSP apvieno 67 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk nekā 14 000 ražojošo lauksaimnieku.
Foto: Nick Saltmarsh/ https://www.flickr.com/photos/nsalt/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Padalies

laukudzive.lv © 2020 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress