Šogad prognozē 2,544 miljonu tonnu iekūlumuŠā gada ražas kopējais iekūlums varētu sasniegt 2,544 miljonus tonnu, kas ir ļoti labs rādītājs piecu gadu griezumā, tomēr noteikti nesasniegs pagājušā gada rekordu - 3,002 miljonus tonnu, uzzināts Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamentā.
Kā liecina ZM jaunāko datu analīze, lai gan kopējā raža šogad būs mazāka nekā gaidīts, vidējā graudu ražība gan pārsniegšot rekordu - tā solās būs vidēji 44,9 centneri no viena hektāra salīdzinoši ar 34 centneriem 2015.gadā, 33,4 centneriem 2014.gadā un 34,1 centneru 2013.gadā.

No kopējā 2,544 miljonu tonnu iekūluma 73% šogad veido kvieši, kas atbilst arī iepriekšējo gadu proporcijai. Kopumā graudaugi šajā sezonā iesēti 668 000 hektāru salīdzinājumā ar 672 000 hektāru pērn un 655 000 hektāru vēl pirms gada.

Tāpat aplēses liecina, ka ar vasaras kviešiem šosezon apsēti 151 300 hektāri, kas ir mazāk nekā pērn, kad ar šo kultūru bija apsēti 166 000 hektāru. Šogad vasaras kviešu vidējā raža Latvijā varētu būt 3,9 tonnas no hektāra, kamēr pērn no hektāra novāca vidēji četras tonnas.

ZM arī norāda, ka sākotnējās Eiropas Komisijas prognozes par 2016.gada ražu liecina, ka Latvijā būs visu nozīmīgāko graudu kultūru kopražas samazinājums, kas saistīts ar ražības un platības samazinājumu, piemēram, kviešiem ražība samazināsies par 15%, bet platība - par 17%.

Savukārt saistībā ar graudu cenām prognozes joprojām nav iepriecinošas un liecina par samazinājumu, kas skaidrojams ar labām ražām lielākoties visā Eiropas Savienībā, kā arī visu graudaugu kultūru uzkrājumiem.

Piemēram, pārtikas kviešu cena Latvijā šā gada jūnijā salīdzinājumā ar 2015.gada maiju samazinājusies par 26% un bijusi vidēji 146,18 eiro par tonnu. Tas ir par 4% mazāk nekā vidējā cena Eiropas Savienībā, par 1% mazāk nekā Lietuvā, bet par 5% vairāk nekā Igaunijā. Savukārt piecu gadu griezumā pārtikas kviešu cenas samazinājums bijis par 27%.

Tiek prognozēts, ka pasaulē šā gada graudu raža nedaudz samazināsies, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bet to kompensēs pietiekami graudu krājumi. Neskatoties uz ražas samazinājumu, graudu pieejamība tirgū tiek prognozēta ļoti labā līmenī. Pārtikas kviešu ražas apjomi pasaulē samazināsies par 3%, jo būs zemāka vidējā ražība un arī apsētas mazākas platības. Vienlaikus sagaidāms, ka graudu patēriņš pasaulē kopumā pieaugs, kas skaidrojams ar aizvien augošo pieprasījumu pēc lopbarības.

Jau vēstīts, ka Latvijā pagājušajā gadā graudu kopraža sasniedza visu laiku rekordu - trīs miljonus tonnu, kas ir par 35,7% vairāk nekā 2014.gadā. Kāpumu ietekmēja ne tikai ar graudaugiem apsēto platību pieaugums par 17 200 hektāriem, bet arī ievērojams vidējās ražības kāpums.
Foto: Random_fotos/ https://www.flickr.com/photos/mistyanddavid/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Padalies

laukudzive.lv © 2021 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress