SPKC: Gripas epidēmija, visticamāk, sāksies nākamā gada sākumāGripas epidēmija šajā sezonā, visticamāk, sāksies nākamā gada sākumā, šorīt intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" prognozēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vadītāja Inga Šmate.

Viņa norāda, ka ātrāk par decembri gripas epidēmija nesāksies, un , visticamāk, tas notiks vēlāk - nākamā gada sākumā.

Neraugoties uz pašreizējām prognozēm, eksperte norādīja, ka pagājušajā nedēļā apstiprināts pirmais gripas gadījums rudens sezonā.

Šonedēļ SPKC uzsāk gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringu, kura ietvaros regulāri sniegs datus par saslimušo iedzīvotāju skaitu.

Informāciju SPKC sniedz 74 ģimenes ārsti, 11 slimnīcas, 35 skolas un 36 bērnudārzi, kopumā aptverot 105 543 jeb 4,9 procentus Latvijas iedzīvotāju. Saņemtie saslimstības dati tiek attiecināti uz 100 000 iedzīvotāju, tādējādi iegūstot rādītāju/indikatoru, kas liecina par saslimstības gadījumu skaita pieaugumu vai samazinājumu un ļauj noteikt gripas epidēmijas sākumu.

SPKC epidemiologi aicina vakcinēties ikvienu iedzīvotāju, bet īpaši riska grupas (mazi bērni, veci cilvēki un pacienti ar sirds un asinsvadu, plaušu un citām hroniskām slimībām, kā arī cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte, grūtnieces).

Gripas vīruss izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās: drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C; stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos („kaulu laušana”); sauss klepus un rīkles iekaisums; sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula; izteikts nespēks, apetītes zudums.

Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc 48 - 72 stundām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no 24 stundām līdz 7 dienām. Vislielākais inficēšanās risks pastāv: atrodoties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo (īpaši attālumā līdz 1m); cieši kontaktējot ar slimo personu, saskaroties ar rokām, muti utt.; pieskaroties dažādiem priekšmetiem, kuriem pirms tam pieskāries slimais cilvēks ar nemazgātām rokām.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress