Talsos laimīga sakritība izglābj dzīvību jaunam vīrietim

Laime nelaimē – tā var raksturot Talsu pusē notikušo gadījumu, kad vietējās slimnīcas mediķi izdarījuši neiespējamo un izglābuši dzīvību smagam pacientam.


Negadījums 9. augustā noticis kādā Talsu novada grants karjerā. 25 gadus vecais vīrietis darba laikā kritis no divu metru augstuma un uzkritis automašīnas amortizatoram, kas viņam iedūries galvā. Uz notikuma vietu izsauktā ātrā palīdzība. Cietušo ar smagu galvaskausa savainojumu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) nogādāja Talsu slimnīcā. Viss jau būtu labi, vienīgi Talsos šādiem smagiem pacientiem palīdzība netiek sniegta. Talsu slimnīcā, kas ietilpst Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas sastāvā, tiek sniegta pirmā neatliekamā palīdzība, taču daudzprofilu neatliekamās palīdzības sniegšanai, kad jāveic komplicētas operācijas, pacienti tiek vesti uz Ventspili vai Rīgu. Un pēc būtības tā bija jārīkojas arī šajā gadījumā.


Talsu slimnīcas virsārste Brigita Aišpure informē, ka atvestais pacients jau bija zaudējis daudz asiņu un turpināja stipri asiņot. Turklāt viņa galvā, deniņu rajonā joprojām atradās aptuveni pusmetru garais metāla priekšmets – amortizators. To pieturējis cietušā darbabiedrs, kas, kā vēlāk izrādījās, ir jaunā vīrieša tēvs. Pacients bija bezsamaņā, tādēļ nolemts to nekavējoties ievietot reanimācijā, pieslēgt pie mākslīgās elpināšanas iekārtas un gatavot operācijai. Tikai laimīgas sakritības dēļ Talsu slimnīcā todien dežurējusi neiroķirurģe Jūlija Kārkliņa no Rīgas, kura Talsos dežurē divas dienas mēnesī. Pateicoties šai sakritībai, bijis iespējams pacientam nekavējoties veikt steidzamo operāciju, kuras laikā no galvas izņemts svešķermenis. Jāpiebilst, ka Talsu slimnīcā nav arī asins kabineta, tādēļ tajā netiek uzglabāti asins pārliešanai nepieciešamie preparāti. Vajadzīgās asinis operatīvi tikušas atvestas no Ventspils slimnīcas.


Ja neiroķirurģes slimnīcā tobrīd nebūtu, tad uz Talsiem vajadzētu izsaukt Katastrofu medicīnas centra brigādi, kuras atbraukšanai no Rīgas būtu vajadzīgs ilgs laiks, un pēc tam vēl pacients jāaizved līdz citai slimnīcai. Šādā gadījumā, kad dzīvības glābšanai ir dārga katra minūte, tas pacientam, visticamāk, beigtos traģiski. «Es domāju, ka viņš neizdzīvotu, » savu viedokli pauda B. Aišpure, kura pēc specialitātes ir reanimatoloģe anestezioloģe.


Pēc operācijas un pacienta veselības stāvokļa nostabilizēšanas, viņš turpmākajai ārstēšanai Katastrofas medicīnas centra reanimatologa uzraudzībā tika nogādāts uz Rīgas Austrumu slimnīcas neiroķirurģijas klīniku.


Situācijā, kad tiek diskutēts par vēl vērienīgāku slimnīcu centralizāciju, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Egija Širova norāda, ka šādi gadījumi tikai vēlreiz apstiprina, cik svarīgi ir reģionos saglabāt slimnīcas maksimāli tuvu iedzīvotāju dzīvesvietai. «Valsts nedrīkst vieglprātīgi attiekties pret iedzīvotāju veselības aprūpi un turpināt slimnīcu centralizācijas politiku. Šis gadījums pierāda, ka reizēm pacienta dzīvības glābšanai ir svarīga katra minūte. Pateicoties operatīvai rīcībai un slimnīcas tuvumam, ir izglābts 25 gadus vecs vīrietis darbspējīgā vecumā, » sacīja E. Širova.


NMPD vakar šo gadījumu komentēt vēl nevarēja, jo ir jāizskata visi notikušā apstākļi un jāizrunājas ar iesaistītajām personām, lai noskaidrotu, kāpēc pacients aizvests tieši uz Talsiem. Atbilde Neatkarīgajai tikšot sniegta tuvākajā laikā.


Avots: nra.lv /Kristīne Klauze


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress