Vējonis: Ļoti būtiska ir agrīna ANO rīcība kritiskās situācijās



Pieaugušais migrācijas vilnis no konflikta plosītām Tuvo Austrumu un Āfrikas valstīm uz Eiropu ir kļuvis par vienu no lielākajiem mūsdienu humānajiem izaicinājumiem, uzrunā ANO Ģenerālās asamblejas 70.sesijā sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Kā informēja Valsts prezidenta kancelejas Preses dienestā, prezidents uzsvēra, ka jāgūst mācība no pagātnes neveiksmēm nākotnes labā. Viņaprāt ANO, un īpaši Drošības padomei, ir jāspēj īstenot ANO Hartā noteikto uzdevumu ar pieaugošu atbildības sajūtu. “Ir pienācis laiks virzīties uz priekšu ANO Drošības padomes reformēšanā. Mēs augstu vērtējam centienus atjaunot sarunas par šo svarīgo jautājumu. Latvija atbalsta Drošības padomes paplašināšanu abās dalībvalstu kategorijās. Vismaz viena papildu nepastāvīgās locekles vieta būtu jānodrošina Austrumeiropas valstu grupai.”

“Ļoti būtiska ir agrīna ANO rīcība kritiskās situācijās. Latvija atbalsta priekšlikumu brīvprātīgi ierobežot veto tiesību izmantošanu Drošības padomē situācijās, kas saistītas ar masveida vardarbīgiem noziegumiem. Tāpat atbalstām ētikas normu, kas jebkurai Padomes loceklei neļautu balsot pret tādu rīcību, kas vērsta uz masveida vardarbības noziegumu pārtraukšanu un novēršanu,” sacīja Vējonis.

“Nesenā pagātnē vairākos svarīgos gadījumos Drošības padome nespēja demonstrēt savlaicīgu un izlēmīgu rīcību. Tam bija graujošas sekas. Drošības padomei tika bloķētas pilnvaras apturēt Krievijas agresiju pret Ukrainu, un lidojuma MH17 upuriem tika atņemta iespēja meklēt taisnīgumu starptautiskajā tribunālā, kas varētu noskaidrot patiesību par to, kas notrieca šo civilo lidmašīnu,” uzsvēra prezidents, norādot, ka konflikts Ukrainas austrumos prasīja tūkstošiem dzīvību un noveda pie miljoniem nevainīgu upuru ciešanām.

Prezidents norādīja, ka pieaugušais migrācijas vilnis no konflikta plosītām Tuvo Austrumu un Āfrikas valstīm uz Eiropu ir kļuvis par vienu no lielākajiem mūsdienu humānajiem izaicinājumiem. Migrācijas problēmas pastāv arī Āzijas-Klusā okeāna reģionā, Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā. Līdzās neatliekamai humānajai palīdzībai, reaģējot uz jauno migrācijas un piespiedu pārvietošanas tendenci, ir nepieciešams visaptverošs ilgtermiņa risinājums.

“Politiskās, ekonomiskās un sociālās situācijas stabilizācijai Eiropas Savienības kaimiņvalstīs ir jābūt galvenajam mērķim. Tajā pašā laikā, lielāka uzmanība būtu jāpievērš pieaugošas nelegālās migrācijas pamatcēloņiem, tostarp nostiprinot konfliktu novēršanas spējas,” uzsvēra Vējonis.

“Lai gūtu panākumus jaunās attīstības darba kārtības īstenošanā, mums visiem ir pienākums strādāt, lai padarītu pasauli labāku. Mūsu pienākums ir nodrošināt, ka virzība uz priekšu tiek balstīta uz mērķiem, kas noteikti ANO Hartā pirms 70 gadiem un kuri paliek spēkā gan mūsdienās, gan arī nākotnē,” noslēgumā sacīja prezidents.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress