Asociācija: piena ražotāju vienīgais glābiņš – ES finansiāls atbalsts; daļa jau likvidējas

Daļa piena lopkopības saimniecību Latvijā jau mēģina pārdot savus ganāmpulkus un cenšas likvidēties, tāpēc vienīgais glābiņš grūtību pārvarēšanai nozarē ir finansiāls atbalsts no Eiropas Savienības (ES) krīzes fonda līdzekļiem, atzina Latvijas Piena ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ieva Alpa-Eizenberga.

Viņa sacīja, ka patlaban sezonas laikā Latvijas piena ražotāji cīnās par izdzīvošanu un Latvijas laukos klājas ļoti grūti. «Tādu skaļu bankrotu nav, bet mēs redzam, ka saimniecības pārdod ganāmpulkus, tātad ir tādas, kas likvidējas. Protams, jebkuram ir žēl savas grūsnās govis aizsūtīt uz lopkautuvi, tāpēc saimniecības cenšas pārdot savas govis kā šķirnes ganāmpulkus, kā labus ganāmpulkus, kādu Latvijā ir ļoti daudz. Līdz ar to, kamēr piena ražotājam nenopērk ganāmpulku, viņš ražo un mēģina izdzīvot,» teica asociācijas vadītāja.

Alpa-Eizenberga piebilda, ka Latvijas piena ražotāji ļoti cer uz ES finansiālu atbalstu, kas būtu vienīgais veids, kā pārvarēt problēmas nozarē un saglabāt saimniecisko darbību. «Mēs ļoti ceram, ka ES mums nāks pretī ar finansiālu atbalstu, lai mēs šovasar spētu norēķināties par lopbarību,» teica Alpa-Eizenberga.

Viņa piebilda, ka intervences limitu dubultošana piena produktiem un citi šobrīd pieejamie atbalsta pasākumi ES dalībvalstu piena ražotājiem palīdz saglabāt nemainīgu vai pat pieaugošu ražošanas apmēru, taču piena iepirkuma cenas tamdēļ nepieaug. «Citi atbalsta instrumenti [izņemot finansiālu atbalstu], palīdz tādā ziņā, ka pienu nav jālej grāvī un ka kombināti turpina pirkt no piena ražotājiem,» sacīja Alpa-Eizenberga, piebilstot, ka ilgtermiņā tie situāciju neatrisina, līdz ar to nepieciešams papildu finansiāls atbalsts.

Vienlaikus viņa atzina, ka Eiropas Komisija pagaidām nesteidzas ar finansiāla atbalsta izmaksu piena ražotājiem, jo daļa ES dalībvalstu, kurās bija pieejams valsts atbalsts un augstākas piena iepirkumu cenas, vēl nav izmaksājušas saviem piena ražotājiem iepriekš pieejamo atbalstu. Tāpat ES nenoteiktību rada arī Lielbritānijas iedzīvotāju balsojums par izstāšanos no ES un citi politiskie procesi, kas varētu būt vēl viens iemesls, kamdēļ EK kavējas izmaksāt ES dalībvalstu piena ražotājiem papildu atbalstu no krīzes fonda.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka nākamajā Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē 18.jūlijā plānots nākt klajā ar jauniem priekšlikumiem tirgus krīzes situācijas risināšanai, akcentējot pasākumus, kuri varētu risināt piena pārprodukcijas problēmu un piena pieprasījuma un piedāvājuma stabilizēšanu un līdzsvarošanu.

Tāpat ziņots, ka piena iepirkuma cenas kopš Krievijas embargo ieviešanas nenosedz piena ražošanas pašizmaksu. Kopš 2014.gada jūlija līdz 2016.gada maijam piena iepirkuma cena Latvijā ir samazinājusies par 38%, noslīdot zem 200 eiro par tonnu.

Latvijas Piena ražotāju asociācija apvieno piena ražotājus, lai veicinātu piena ražošanas attīstību, veidotu partnerattiecības ar piena pārstrādes uzņēmumiem, kā arī pārstāvētu piena ražotāju intereses dažādās institūcijās.
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress