PVD: Krievijas pretenzijas pret Latvijas šprotēm saistītas ar ģeopolitisko situācijuKrievijas Federālā veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienesta "Rosseļhoznadzor” pretenzijas pret Latvijas zivju konservu ražotājiem saistītas ar Eiropas Savienības (ES) un Krievijas attiecībām, šorīt intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" pieļāva Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis.

Komentējot Krievijas pārtikas uzraugu pretenzijas, Zavadskis uzsver, ka kontroles līmenis Latvijas zivju konservu ražošanas uzņēmumos ir pietiekami labā līmenī, pieļaujot, ka pārbaužu rezultātu, visticamāk, ietekmēja ģeopolitiskā situācija.

"Zināmu ietekmi uz pārbaužu rezultātu atstāja pašreizējās Krievijas un ES savstarpējās attiecības, par ko liecina arī Krievijas lēmums uz ES sankcijām reaģēt ar pārtikas embargo," uzskata Zavadskis.

Viņš norādīja, ka vienlaicīgi ar Krievijas uzraugiem trīs lielākos Latvijas zivju rūpniecības uzņēmumus pārbaudīja arī ASV kolēģi, kuri nepiekrita Krievijas kritikai.

Vienlaikus gan Zavadskis atzīst, ka šprotēm var būt problēmas ar veselībai kaitīgās vielas benzopirēna satura līmeni, kas ir pietiekami sena problēma un periodiski neatbilstības tiek konstatētas, taču līdz šim tā tikusi uzskatīta par normālu parādību un vienmēr tikusi novērsta.

Komentējot Krievijas izteikumus, ka tuvākajā laikā tā varētu aizliegt zivju un zivju produktu ievešanu no Latvijas, PVD direktors norāda, ka tas atstāt negatīvu iespaidu uz zivrūpniecību un eksportu, kas jau tā cietis no Krievijas sankcijām un rubļa vērtības svārstībām.

Viņš gan ir neizpratnē par publiski izskanējušajiem paziņojumiem par Latvijas zivju produkcijas importa aizliegumu, norādot, ka ziņojumu par pārbaudēm tika solīts divu mēnešu laikā, kas nozīmē, ka materiālu izskatīšana turpinās.

Jau vēstīts, ka 24. aprīlī “Rosseļhoznadzor” apturējis Latvijā ražoto šprotu nonākšanu tirdzniecībā pēc tam, kad produkcijā atklāts pārāk augsts benzopirēna līmenis.

Pagājušā nedēļā, atsaucoties uz aizdomām par zivju konservu, tai skaitā šprotu, apšaubāmo kvalitāti un veselībai bīstamās produkcijas ražošanu, veiktas pārbaudes vairākos Latvijas un Igaunijas zivju pārstrādes uzņēmumos.

Pēc veiktajām pārbaudēm, secināts, ka produkcijas drošības sistēmas kontrole nav efektīva, līdz ar to pastāv ļoti liela iespēja, ka Krievija ieviesīs zivju un zivju produktu importa aizliegumu.

Kā zināms, Krievijas tirgus ir galvenais Latvijas zivju konservu ražotājiem. Savukārt pērn Latvija no dažādām Eiropas valstīm ir saņēmusi kopumā 12 brīdinājumus, kuros teikts, ka Latvijā ir ļoti augsts kaitīgo vielu skaits šprotēs.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress